Kaip padėti vaikams tvarkytis su emocijomis mokykloje?
      Mokykla – tai ne tik vieta mokytis, bet ir aplinka, kurioje vaikai susiduria su įvairiomis emocinėmis patirtimis. Stresas prieš kontrolinius, draugų nesutarimai, baimė suklysti – visa tai gali kelti emocinius iššūkius. Kaip tėvai ir mokytojai gali padėti vaikams tvarkytis su emocijomis?
  •  Skatinti atvirą bendravimą. Vaikams svarbu žinoti, kad jų jausmai yra suprasti ir priimami. Kalbėkitės su jais apie jų išgyvenimus, skatinkite išsakyti, kaip jie jaučiasi. Mokytojai gali įtraukti emocijų aptarimą į klasės veiklas, o tėvai – rodyti pavyzdį namuose. 
  •   Mokyti emocinio raštingumo. Vaikai ne visada supranta, ką jaučia, todėl verta juos mokyti atpažinti savo emocijas ir tinkamai jas išreikšti. Galite naudoti emocijų žemėlapius, piešimo užduotis ar pasakoti istorijas apie jausmus. 
  •  Kurti saugią aplinką. Vaikai geriau tvarkosi su emocijomis, kai jaučiasi saugūs ir suprasti. Mokytojai gali skatinti draugišką, palaikančią klasės atmosferą, o tėvai – rodyti palaikymą vaikui namuose. 
  •  Mokyti atsipalaidavimo technikų. Kvėpavimo pratimai, trumpi meditacijos užsiėmimai, judėjimas ar meninė veikla gali padėti vaikams sumažinti stresą. Šiuos pratimus galima taikyti tiek mokykloje, tiek namuose. 
  •   Padėti spręsti konfliktus. Vietoje bausmių ar griežtų draudimų, svarbu išmokyti vaikus spręsti nesutarimus konstruktyviai – klausytis kito, kalbėti apie savo jausmus ir ieškoti sprendimų kartu.
  •   Skatinti emocijų dienoraščio rašymą. Vaikai gali rašyti dienoraštį, kuriame išreiškia savo emocijas ir mintis. Tai padeda geriau suvokti savo jausmus, reflektuoti ir lengviau susidoroti su stresu. 
  •   Pabrėžti fizinės veiklos naudą emocinei pusiausvyrai. Reguliarus fizinis aktyvumas – žaidimai, pasivaikščiojimai ar sportas – padeda vaikams išlieti emocinę įtampą ir geriau jaustis. 
  •   Rodyti tinkamą emocijų valdymo pavyzdį. Vaikai mokosi stebėdami suaugusiuosius, todėl svarbu, kad tėvai ir mokytojai rodytų gerą emocinės savitvardos pavyzdį – ramiai reaguotų į stresines situacijas, atvirai kalbėtų apie jausmus ir spręstų problemas konstruktyviai. 
  •   Atpažinti, kada vaikui reikia papildomos pagalbos. Jei vaikas nuolat jaučiasi liūdnas, nerimastingas ar atsiranda elgesio pokyčių, svarbu pasitarti su specialistais.
    
Kur kreiptis pagalbos? Jei jaučiate, kad vaikui reikia psichologinės pagalbos ar tiesiog norite pasikonsultuoti, galite susisiekti su mokyklos psichologu per elektroninį dienyną, parašydami žinutę.
 Taip pat pagalbos galima kreiptis į:   
Vaikų liniją (tel. 116 111) – nemokama emocinė pagalba vaikams ir paaugliams.   
Jaunimo liniją (tel. 0 800 28888) – emocinė parama jauniems žmonėms.  
Tėvų liniją (tel. 0 800 90012) – pagalba tėvams, susiduriantiems su vaikų auklėjimo sunkumais. 
Psichikos sveikatos centrus – galima kreiptis į vietinį psichikos sveikatos centrą dėl specialisto konsultacijos.
  
Svarbu nepamiršti, kad kiekvienas vaikas yra unikalus, todėl reikia ieškoti jam tinkamiausių būdų padėti. Kartu kurkime aplinką, kurioje vaikai jaustųsi saugūs, suprasti ir emociškai stiprūs! 
Svečiuose Vaikų linijos savanorė Kristina
Spalio 17 dieną, penktokų ir septintokų gyvenimo įgūdžių pamokose lankėsi, Vaikų linijos savanorė Kristina. Savanorė pristatė ,,Vaikų linijos” veiklą ir kaip ji tapo šios organizacijos savanore.
Vaikų linija – tai emocinės paramos tarnyba vaikams ir paaugliams, teikianti nemokamą ir anonimišką pagalbą telefonu bei internetu. Nuo 1997 m. veikiančios nevyriausybinės organizacijos veikla paremta savanorišku darbu. Šiuo metu pagalbą vaikams ir paaugliams teikia daugiau nei 400 savanorių konsultantų.
 „Vaikų linijos“ misija: internetu ir telefonu teikti emocinę pagalbą vaikams ir paaugliams, priimant juos tokius, kokie jie yra. Edukuoti visuomenę, dėl ko kenčia vaikai ir kaip jiems padėti. 
Emocinė parama teikiama telefonu 116111 ir internetu http://www.vaikulinija.lt. Dėkojame Vaikų linijos savanorei Kristinai už šaunias pamokas.
Vaikų linijos mokymai mokytojams
Š.m. spalio 8 d.  Vilniaus ,,Spindulio” progimnazijoje vyko Vaikų linijos organizuojami mokymai pedagogams apie reagavimo į patyčias. Juos vedė Vaikų linijos psichologė dr. Jurgita Smiltė Jasiulionė. Psichologė aptarė su mokyklos pedagogais reagavimo į patyčias algoritmą, diskutavo patyčių sprendimo klausimais. Patyčių sprendimas ugdymo įstaigose turi būti nuolatinis, ilgalaikis darbas. Jei vaikais mokykloje jaučiasi gerai, tai mokymosi rezultatai būna geresni. Mokyklos bendruomenei labai svarbu patyčių stabdymas, sureagavimas ,,čia ir dabar”. Svarbiausia nuolatinis bendradarbiavimas su kolegomis sprendžiant patyčių situacijas. 
Švietimo pagalbos mokiniui algoritmas
  Mokymosi sunkumų mokiniui gali kilti dėl įvairių priežasčių. Pagalbą mokiniui pirmiausia teikia mokytojas, remdamasis mokykloje susitarta tvarka. Kai mokytojo pagalbos nepakanka, mokinio mokymosi pasiekimai žemesni nei bendraamžių, mokytojas kreipiasi į mokyklos vaiko gerovės komisiją, kad būtų nustatyta mokymosi sunkumų priežastis. Mokyklos vaiko gerovės komisija, siekdama išsamesnio mokinio ugdymosi poreikių įvertinimo, gali paprašyti tėvų (globėjų) pateikti papildomus dokumentus ir duoti pritarimą pagalbai teikti. Švietimo pagalbos poreikį nustato vaiko gerovės komisija, savivaldybės pedagoginė psichologinė tarnyba.
Saugus laikas prie ekrano: kaip susitarti
Veiklos prie ekranų stimuliuoja smegenų dalis, kurios yra atsakingos už malonius patyrimus ir
motyvaciją. Dėl šios priežasties visiems žmonėms sunku atsitraukti nuo išmaniųjų įrenginių. Dėl
smegenų vystymosi ypatumų vaikams šis uždavinys – ypač sudėtingas. Tyrimai rodo, kad aiškių
susitarimų šeimoje laikymasis padeda vaikams įveikti šį iššūkį.
Parengta pagal: www.pagalbasau.lt
Paskaita tėvams ,,Naujos grėsmės- psichoaktyvios medžiagos ir kitos elgesio priklausomybės”
Kovo 6 dieną, 17.30 val. kviečiame tėvelius į  paskaitą apie psichoaktyvias medžiagas ,,Naujos grėsmės- psichoaktyvios medžiagos ir kitos elgesio priklausomybės”. 
Paskaitą ves Dr. Giedrė Misiūnienė, Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vedėja, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos lektorė, Vilniaus m. sav. Vaiko gerovės komisijos narė. 
G. Misiūnienė yra aktyvi  tarptautinių mokslinių projektų ir tyrimų dalyvė, nevyriausybinių organizacijų dirbančių vaiko gerovės labui narė, konsultantė švietimo pagalbos klausimais Lietuvoje, pažeidžiamiausių grupių ( vaikų) pozityvios socializacijos propaguotoja.
Paskaitos turinys:
,,Kaip atpažinti ir tinkamai reaguoti susidūrus su netinkamu vaiko elgesiu?”
,,Kokie naujų priklausomybių diagnostiniai parametrai?”
,,Kokios pagalbos ir gydymo galimybės Lietuvoje?” 
Seminaro metu bus kalbama apie psichoaktyvias medžiagas, kurios veikia jauno žmogaus psichiką ir sukelia elgesio bei sveikatos  sutrikimus. Lektorė pasidalins praktine patirtimi apie daromą poveikį centrinės nervų sistemos veiklai ir kas sukelia ne tik elgesio, bet ir suvokimo, mąstymo, nuotaikos, emocinės būsenos pokyčius. Svarbu suprasti, kokie rizikos ir apsauginiai veiksniai daro įtaką priklausomybės išsivystymui, kad būtų galima lengviau atpažinti , savalaikiai sureaguoti ir apsaugoti vaikus.
Paskaitoje kviečiame aktyviai dalyvauti mokinių tėvelius, mokytojus.
Paskaita tėvams vyks mokyklos aktų salėje.
Paauglių teisinė atsakomybė
Tęsiant ilgametį bendradarbiavimą su Vilniaus miesto 5-ojo policijos komisariato pareigūnais, vasario 5-9 dienomis progimnazijoje lankėsi bendruomenės pareigūnė Laura Šimonienė. Ji kalbėjo su septintų klasių mokiniais apie paauglių pareigas ir atsakomybes. Kartu su mokiniais aptarė pagrindinę žmogaus pareigą – laikytis LR Konstitucijos ir įstatymų, nevaržyti kitų žmonių teisių ir laisvės, bei atsakomybę – jausti pareigą už savo elgesį. Mokiniai išklausė, kokie dažniausiai padaromi  administraciniai ar baudžiamieji pažeidimai (vagystės, turto niokojimas, narkotinių medžiagų vartojimas, nuotraukų talpinimas socialiniuose tinkluose ir t. t.), kokios gali būti pasekmės ir atsakomybės, kaip tai gali paveikti tolimesnį jauno žmogaus gyvenimą.

Saugesnio interneto diena
Atmintinė ,,Kur galima kreiptis pagalbos, jeigu vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas
Tėvystės grupė 7-12 m. vaikų tėvams
Mediacijos centras „In pace“ kviečia į nemokamus sąmoningos tėvystės mokymus auginantiems 7–12 metų vaikus.  

Nuo sausio 10 d. 18.30 – 20.30 val. Užsiėmimai vyks trečiadieniais. Iš viso bus 10 susitikimų. Paskutinis –  kovo 13 d. Visų Šventųjų šeimos paramos centras, Pylimo g. 50 (3 aukštas), Vilnius.

Registracija ir daugiau informacijos: https://forms.office.com/e/5uavEu264T

Kontaktai pasiteiravimui: mediacija@vilnius.caritas.lt +370 679 20 624 

Mokymai nemokami, įgyvendinami pagal projektą „Kompleksinės paslaugos (KOPA)“ ir finansuojami 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programos lėšomis.