Disleksijos pažinimo savaitė
Jau trečius metus Lietuvoje kviečiame visas mokyklas jungtis prie iniciatyvos, kurios dėka didinamas disleksijos (DYS) sutrikimo žinomumas. Šis sutrikimas dažnai yra neįvardijamas, pasiliekant prie išvados “skaitymo/rašymo sutrikimas”, ir vaikai mokykloje tampa tais “nevykėliais” mokiniais, kurie sulaukia daugiausia patyčių ne tik iš mokinių, bet ir iš mokytojų.

Daugiau nei 10 % pasaulio gyventojų turi disleksijos sutrikimų, ne išimtis ir Lietuva. Lietuvos mokyklose mokosi per 320 tūkst. mokinių, o tai reiškia, kad daugiau nei dešimtadalis jų sunkiai skaito, negeba suvokti teksto, turi didelių mokymosi sunkumų. Disleksijos savaitės tikslas – didinti supratimą apie disleksiją, dalintis informacija ir skleisti naujausias žinias, kurios gali pakeisti žmonių, turinčių disleksiją, gyvenimą. Pažinkime DISLEKSIJĄ, supraskime turinčius šį sutrikimą ir padėkime jiems! Pirmoji spalio savaitė (03 – 09 d.) Europoje skelbiama, kaip DISLEKSIJOS PAŽINIMO SAVAITĖ.     

Pažinę vaikus, kuriuos disleksija skatina ieškoti kitokių būdų skaityti ir mokytis, neabejotinai norėsite juos palaikyti ir paskatinti! Tad prisijunkite ir nepamirškite, kad apie disleksiją galima kalbėti kasdien! Daugiau informacijos https://www.neskaitymofestivalis.lt/
Sudie, vasara! Sveikas, rugsėji!
Mieli Mokiniai, Mokytojai, Tėveliai!
Mokslo metų pradžios šventė vyks rugsėjo 1 d. 10 val. progimnazijos kieme.
Visų labai laukiame!
2022 – 2023 m. m. progimnazijoje veiks visos dienos mokyklos (VDM) grupė
      2022 – 2023 m. m. progimnazijoje veiks visos dienos mokyklos (VDM) grupės pradinių klasių mokiniams (atsižvelgus į Tėvų pateiktus prašymus). 
      Prašymai pateikiami savo klasės vadovui iki 2022 m. rugsėjo 2 d. (2 priedas). Progimnazijos direktorius atsižvelgdamas į poreikį, progimnazijos galimybes, skirtus asignavimus pateikia per elektroninio pristatymo informacinę sistemą Bendrojo ugdymo skyriui informaciją dėl VDM gupių.
     VDM grupių darbo pradžia – 2022 m. rugsėjo 5 d.
     VDM grupių darbo laikas: 
 - pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo grupės mokinio pamokų pabaigos  iki 18 .00 val.;
 - penktadieniais ir prieššventinėmis dienomis – nuo grupės mokinio pamokų pabaigos iki 17.00 val.
      VDM grupės veikla vykdoma penkias darbo dienas per savaitę, VDM grupių veikla mokinių atostogų metu neorganizuojama.
    Grupių veikla – tai  įdomūs pokalbiai, aktyvios veiklos, smagūs žaidimai, įvairūs potyriai, veikla sporto, aktų salėse, lauke ar lauko klasėse,  pasirinktų būrelių lankymas bei mokymasis bendrauti.  
Mokyklinė uniforma
Gerbiami tėveliai,
progimnazijos uniformą naujiems mokslo metams jau galite užsisakyti 
siuvykloje MANOVITA, adresas H. Manto g. 6, Vilnius (prie Kalvarijų turgaus).
     Privaloma viršutinė dalis: 
         1. Džemperis/megztukas/švarkelis.
         2. Polo marškinėliai/golfas.
         3. Progimnazijos emblema.

         Visa kita galima užsisakyti papildomai  (sarafanai, sijonai, kelnės).

Socialinė parama mokiniams 2022–2023 mokslo metais
“Tėvų linija”: pasitarkite su psichologu tiek kartų, kiek reikia
   Visiems tėvams kartais reikia pasitarti dėl vaikų ir paauglių elgesio, savijautos ar tarpusavio santykių. 
   Profesionalūs “Tėvų linijos” psichologai yra pasirengę padėti, pataria ir konsultuoja nemokamai telefonu. 
“Tėvų linijos” numeris   8 800 900 12, skambinkite pasitarti tiek kartų, kiek reikia.
   Nei skambučių skaičius, nei jų trukmė neribojama, o pokalbiai – anoniminiai. Pasikalbėti su psichologu galima dar tą pačią dieną pirmadieniais – penktadieniais 9 – 13 val. ir 17 – 21 val.
Pasitarti galima visais klausimais, susijusiais su vaikų ir šeimos psichologiniais sunkumais, rūpesčiais, tarpusavio santykiais, savijauta. Tuomet, kai sukyla stiprios emocijos ir sunku susivaldyti arba reikia palaikymo, norisi išsikalbėti, pasidalinti rūpesčiais. Taip pat jeigu kyla klausimų, kaip derėtų pasielgti konkrečioje situacijoje.
Pradinių klasių mokinių tėvų dėmesiui
     Primename, kad prievolė pradinių klasių mokiniams dėvėti medicinines kaukes įsigalioja 
2021 m. gruodžio 1 d. 
     Informuojame, kad tėvai aprūpina vaikus bei pasirūpina, kad vaikai dėvėtų  vienkartines medicinines veido kaukes (kaukes būtina keisti kas 3-4 val. arba kai sudrėksta).


Knygų galia
    Gera psichologinė, grožinė literatūra skatina asmenybės augimą, padeda geriau suprasti problemas, atskleidžia jų priežastis, moko geriu suprasti aplinkinius, didina laimės jausmą. Vyksta pilnavertis kiekvienos asmenybės tobulėjimas. 
   Skaitydami galime mokytis padėti patys sau ar kitiems.
   Dažnai sulaukiu klausimų, ką rekomenduočiau paskaityti iš psichologinės literatūros, tad labai džiaugiuosi, galėdama pateikti asmeniškai patikrintas knygas. Psichologinę ir grožinę literatūrą skirtą tėvams ir pedagogams apie bendravimą su vaikais ir pagalbą jiems, sprendžiant emocinius, mokymosi, bendravimo sunkumus.
   Tikiuosi, kad šios knygos Jums padės rasti daugybę atsakymų taip, kaip padėjo man. Esu įsitikinusi, jog beveik kiekvienas klausimas gali būti atsakytas pasirinkus tinkamą knygą.
Mokslinis projektas
   Vilniaus “Spindulio” progimnazija įsijungia į mokslinį projektą “Mokymasis pradinėje mokykloje: ĮSITRAUK!” ir kviečia antrų klasių mokytojas, vaikus ir tėvelius prisijungti. 
   Projektas, kurio metu numatytas ilgalaikis tyrimas, vykdomas bendradarbiaujant Vilniaus ir Suomijos universitetams. Tyrimo tikslas – išsiaiškinti, kaip tėvai/globėjai ir mokytojai prisideda prie vaiko savijautos ir akademinių gebėjimų raidos pradinėje mokykloje.
   Antrų klasių mokytojos mokinių tėveliams išdalins vokus, kuriuose bus galima rasti visą su projektu ir dalyvavimu jame susijusią informaciją. 

                                                                                    Kviečiame dalyvauti 
Raudona spalva – ne tik klaidoms ryškinti: spalio 4–10 dienomis vyksta tarptautinė disleksijos pažinimo savaitė
   Pasitikime pasaulį apskriejančią disleksijos pažinimo bangą – iniciatyvą „Go Red for Dyslexia“, kuri Lietuvoje yra skirta didinti visuomenės žinojimą apie disleksiją bei palaikyti ir padrąsinti vaikus, susiduriančius su šiuo skaitymo sunkumu. 

Disleksija – tai ne tik skaitymo sutrikimas, bet ir unikali mąstysena, pasireiškianti vizualia atmintimi, jautrumu aplinkai, simetrijai ir detalėms, tačiau reikalaujanti kitokių mokymosi metodų bei priemonių.
   Lietuvoje skaitymo sutrikimai pastebimi pradėjus lankyti mokyklą, tačiau tėvams ir mokytojams labai stinga informacijos, kaip ugdyti disleksiją turintį vaiką. Švietimo pagrindas – tekstai, o šie disleksiją turintiems vaikams, nepaisant aukšto intelekto, sunkiai įveikiami: skaitant raidės pasikeičia, susikeičia vietomis, „pabėga“, painiojasi skiemenys. Nors Lietuvoje dar nėra duomenų apie disleksijos paplitimą, pasaulinė statistika griežta: disleksija būdinga bent 10 proc. visuomenės. Vadinasi, Lietuvos mokyklas lanko net 32 tūkst. mokinių, turinčių disleksiją!
  Disleksija nėra išgydoma, iš jos nėra „išaugama“. Tačiau pritaikius ugdymo programą, sudarius sąlygas patirti sėkmę, ugdant gebėjimą žodžiais reikšti mintis ir atpažinti kitų žmonių jausmus, nuolat palaikant ir padrąsinant, disleksiją turintiems vaikams atsiveria platūs savirealizacijos horizontai.
  Logopedo pagalba ypatingai veiksminga 7–11 metų vaikams: specialistas padeda lavinti skaitymo techniką bei trumpalaikę atmintį, kuri ypatingai svarbi žodžio atpažinimo procese. Specialusis pedagogas padeda vaikui išmokti „pasiimti“ informaciją kitaip – galbūt jam tinka minčių žemėlapio technika, gal struktūravimas ar esminių žodžių pasižymėjimas. Šio specialisto funkcija – išmokyti vaiką mokytis taip, kad informacija „liktų galvoje“.
   Disleksiją turintys vaikai dažnai patiria emocines perkrovas ir praranda motyvaciją mokytis. Čia labai svarbi psichologo ir / ar kvalifikuoto meno (dailės, muzikos) terapeuto pagalba.
  Štai keletas būdų mokyklai tapti disleksijos pažinimo savaitės dalimi: 
  • Renkitės kitaip – dėvėkite raudonus drabužius arba pagyvinkite aprangą raudonomis detalėmis. 
  • Peržiūrėkite 20 min. trukmės filmą „Mical“ (https://www.youtube.com/watch?v=p-Eycme4NFM)  – jis padės suprasti, kaip jaučiasi disleksiją turintys vaikai. 
  • Pasivaišinkite raudonais obuoliais – juk bendrovės „Apple“ įkūrėjas, multimilijonierius Styvas Džobsas taip pat turėjo disleksiją.
  • Kurkite – siūkite, pieškite, tapykite raudonais atspalviais.