Pavasariniai skaitymai bibliotekoje

  „O lyja, smulkiai dulkia gegužio lietūs kvapūs.
   Alyvos – tartum gulbės plasnoja šilko kekėm“.

Prieš beveik dvidešimt metų lietuvių poetės Marijos Meilės Kudarauskaitės  parašytame eilėraštyje „Baltos alyvos žydi“ gegužės mėnuo nesikeičia: lyja, dulkia alyvų žiedais ir taip pat keičia Velykinį balandį. O jis, kaip ir gruodis, 1-4 klasių mokiniams ir priešmokyklinių grupių vaikams buvo intensyvus. Pirmą kartą visos klasės skirtingomis dienomis skubėjo į progimnazijos biblioteką klausytis „Velykinių skaitymų“. 
Šį kartą skaitėme Juditos Ožeraitytės eiles apie verbas, Šv. Velykas, margučius bei Kęstučio Kasparavičiaus „Tinginių Velykas“. Ir dar stengėmės susipažinti su šv. Velykų papročiais ir…kuo daugiau išvardinti kiaušinių marginimo būdų. Po gražių palinkėjimų ir eilėraščių deklamavimo – užduotis mokiniams pavasario (Velykų) atostogoms: kuo gražiau išmarginti iš kartono iškirptą kiaušinį (jų mokytojų padėjėjos Ramunė ir Iveta iškarpė vos ne tris šimtus!). Mokiniams kiaušinių marginimas – kruopštus ir atsakingas. Todėl paskutiniai margučiai į biblioteką „atkeliavo“ tik gegužės mėnesį, o paroda „Margučių magiškas raštas“ ant progimnazijos Šviesuolių prospekto sienų nugulė tik gegužės trečiąją savaitę. Kviečiame, nors ir pavėluotai, pasigrožėti 1-4 klasių mokinių darbeliais. Parodą paruošti padėjo Goda Spalinskaitė (5a kl.), Emilija Činčikaitė (5a kl.), Urtė Švilpaitė (5a kl.), Lina Borkovskaja (7b kl.), Karolis Adomavičius (7b kl.), Laura Čeberiakaitė (7c kl.), Margiris Namikis (5a kl.), Šarūnas Saladžius (5a kl.), Kajus Adomas Rimša (8b kl.).                                                                                                                                                                                 Bibliotekininkė Neringa
Kviečiame skaityti elektronines „Vyturio“ leidyklos knygas
  Sudominti šiuolaikinius mokinius knyga neretai tampa vis didesniu iššūkiu. Vaikų dėmesį dabar užkariauja socialiniai tinklai, mobilieji žaidimai ir kitas skaitmeninis turinys. Todėl seniausia Lietuvoje specializuota vaikų ir jaunimo literatūros leidykla-biblioteka „Vyturys“, atgimė elektroniniu formatu. „Vyturyje“ knygos pateiktos šiuolaikiškai ir patraukliai. Aišku, yra mokinių, kuriems skaityti knygą, paimtą iš bibliotekos ar namų lentynos, yra didelis džiaugsmas. Kitus mokinius mūsų mokyklos biblioteka kviečia nemokamai naudotis skaitmenine „Vyturio“ leidyklos biblioteka. Kūrinius galima skaityti asmeniniu, planšetiniu kompiuteriu bei išmaniuoju telefonu. Reikalinga tik naršyklė.
Todėl siūlome kelis paprastus žingsnius, jei norite tapti išmaniuoju skaitytoju: 
 •  Skaitytojai gali naudotis nemokama prieiga prie elektroninės „Vyturio“ bibliotekos namuose, kelionėje, troleibuse ar autobuse! Savo interneto naršyklėje (kompiuteryje, planšetėje ar telefone) suveskite adresą vyturys.lt ir, užėję į puslapį, spauskite Registruotis. Registracijos metu reikės suvesti dovanos kodą, kurį jums suteiks jūsų pradinių klasių mokytoja ar lietuvių kalbos mokytoja. 
 •  „Vyturio“ bibliotekoje rasite beveik 500 elektroninių knygų, kurios jūsų patogumui suskirstytos pagal amžiaus grupes. 
 •  Skiltyje MOKYKLAI pateikiami kūriniai pagal atnaujintą lietuvių kalbos ir literatūros programą, suskirstyti pagal klases. 
 •  Greičiausias būdas sužinoti, ar kūrinys yra bibliotekoje yra per paieškos funkciją. Kūriniai randami pagal autorių, kūrinio pavadinimą, dalis – pagal veikėjų vardus.
 • NAUJIENA! Socialinis skaitymas. Diskusijos su klasės draugais knygos aplinkoje ir informacija mokytojui apie mokinių aktyvumą.
 • Jau yra prieiga prie garsinių knygų bibliotekos. 
           Susidomėjote? Kviečiame išbandyti!
Skaitymų traukinukas…
  „Jie buvo visi kartu, vienas kitą mylėjo, gal tai ir buvo Kalėdos. Tuo metu jie išvydo krintančią didžiulę žvaigždę su ilga švytinčia uodega tarsi karališku šleifu, nuo kurio ant šeimos pažiro spindintis lietus. Tai buvo tik akimirka, tačiau jie viską aiškiai matė. Juos užliejo tikras Kalėdų džiugesys ir jie pasijuto laimingi kaip niekada.“ (Bruno Ferrero) 
  Manau, taip pat laimingi buvo vaikai, kai gruodžio 1-16 dienomis klausėsi Kalėdinių skaitymų mokyklos bibliotekoje. Tyliai spragsint žvakutės liepsnelei, bibliotekininkė Neringa 1-4 klasių mokinukams skaitė Bruno Ferrero ir Kęstučio Kasparavičiaus knygeles „25+1 Kalėdų istorijos“ ir „Kalėdos! Kalėdos!“. Klausydami Bruno Ferrero Kalėdinių istorijų pradinukai sužinojo, kodėl prakartėlėje visada yra žąsis, koks buvo didžiausias Oskaro troškimas, kaip piemuo Filipas pats tapo dovana, kokia jauniausio sūnaus dovana nudžiugino seną tėvą, kad galima iš visos mažos širdelės padovanoti milijoną bučinių mylimam tėčiui, kodėl klastingasis velniūkštis niekaip negalėjo sugadinti Kalėdų laimingai Marki šeimai, kaip jaunoji nendrė per ilgus ilgus amžius išsaugojo angelų giesmę ir, kad patys turtingiausi žmonės yra tie, kurie turi mylinčius tėvus. 
  Kęstučio Kasparavičiaus knygelė…pakvipo meduoliais, nes „…meškinai visi kaip susitarę pradėjo naktimis sapnuoti meduolius. Tapo aišku: artėja Kalėdos!“ Todėl meškinų šeimyna išėjo į mišką pačios didžiausios eglės ieškoti! „Zylės prieš Kalėdas pradėjo ruoštis ir puoštis“. Pingvinai čiupo rogutes, ožkos šoko ant slidžių, o katės į pačiūžas! Įdomu, kad „Katėms ilgai ruoštis Kalėdoms nereikia, jų nameliai ir taip visada sutvarkyti, o kailiukai išprausti ir išpurenti“. „Kokios Kalėdos be sniego?“ – sako kiškiai, kol Kiškiamiestyje prisninga tiek, kad Kalėdų Senelis neberanda, kam dalinti dovanas. „Vienas peliukas, pasidėjęs ant kelių kalendorių, paskaičiavo, kad Kalėdos jau visai arti. Jis pagalvojo, kad būtų gerai išsikasti iš po sniego ir bent akies krašteliu pamatyti, kaipgi jos ateina“. Vieni dreba nuo šalčio, o „Pingvinams šaltis net labai patinka ir, laukdami Kalėdų, jie nedvejodami bėga maudytis į jūrą“. Ir dar visi istorijų klausytojai sužinojo, kad „Nėra visame pasaulyje geresnių Kalėdų eglės puošėjų kaip voverės“!
  Sužinoję, kaip skirtingai visi ruošiasi ir puošiasi gražiausiai žiemos šventei, pradinukai pažadėjo padaryti „namų darbus“, kurie juos pačius nustebins po Kalėdinių atostogų. Dar prieš išeidami iš bibliotekos pradinukai vienas kitam išsakė gražiausių palinkėjimų, o 3b klasės mokiniai nustebino gražia Kalėdine giesme. Po Kalėdinių atostogų 1-4 klasių mokinukų „namų darbai“ sutilpo į didžiulį paveikslą „Kalėdinių skaitymų traukinukas vyksta į Naujuosius metus“ mokyklos Šviesuolių prospekte. Ačiū mokytojų padėjėjoms Ramunei ir Ivetai, nes be jų pagalbos toks Kalėdinis paveikslas netaptų stebuklingu! Tekste panaudotos ištraukos iš Bruno Ferrero ir Kęstučio Kasparavičiaus knygelių.      
Kaip greitai bėga laikas… Ramiai bendravome, džiaugsmingai laukėme taip vaikų trokštamų švenčių – Šv. Kalėdų.  O jos prabėgo kaip akimirka!..
Kryžiažodžių konkurso nugalėtojai
 Sveikiname 
Kryžiažodžių konkurso nugalėtojus: 
 Simą Selilą (5-6 klasių pogrupis) ir 
Matą Kvakšį (7-8 klasių pogrupis)!
Sakoma, kad kryžiažodžiai – raktas į išminties lobyną! Tai vienas iš būdų ne tik prasmingai praleisti laiką, bet ir sužinoti naujų dalykų ar prisiminti seniai pamirštus žinių grynuolius. Visi esame girdėję, kad ši proto mankšta ne tik gerina atmintį, pakelia ūpą, bet ir ilgina gyvenimą! 
 •  Kiekvienas kryžiažodžio klausimas verčia smegenis padirbėti atsimenant vardus, vietas, įvykius ar terminus. 
 •  Kryžiažodžiai ugdo savikontrolę. Norėdami atsakyti į visus kryžiažodžio klausimus, tarsi užsibrėžiate tikslą. Taip jūsų sąmonė mokosi įsipareigoti. 
 •  Kryžiažodžiai apsaugo nuo vienatvės. Nežinodami kurio nors klausimo atsakymo, jo ieškote įvairiuose šaltiniuose. Teigiama, kad taip dingsta vienatvės jausmas.
 •  Kryžiažodžiai sužadina smalsumą. Kryžiažodžių sprendimas grąžina vaikišką smalsumą. Iš kelių užuominų atspėję teisingą atsakymą galbūt norėsite apie tą dalyką sužinoti daugiau. 
 •  Kryžiažodžiai – puikus būdas pabūti su savimi, jie gali tapti savotiška meditacija. 
 Tad lapkričio 30 dieną į mokyklos biblioteką susirinko 5-8 klasių atstovai dalyvauti Kryžiažodžių konkurse ir įsitikinti, kad kryžiažodžiai ir galvosūkiai yra tikras žinių lobynas, kuriame išties verta leisti laiką. Konkurso dalyviai rungtyniavo dviem pogrupiais: 5-6 klasių ir 7-8 klasių mokinių.  Konkursą sudarė trys dalys: reikėjo išspręsti lengvą kryžiažodį, Žodžių lauke surasti pasislėpusius žodžius ir atlikti užduotis IQ RINGE. Sunkiausiai buvo įkandama trečioji užduotis, Bet mokiniai pripažino, kad vyksta konkursas ir čia ypač lengvų užduočių negali būti. 
Spalis – Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo
  Tai kasmetinė viso pasaulio mokyklų bibliotekų šventė ir šių metų tema: „Pasaulio pasakos“. Pasakos – tai mus pasiekęs visos žmonijos vaikystės atšvaitas. Pasakų naivokas turinys ir patraukli forma slepia ilgaamžę žmonių išmintį. Sakinio pradžia „Vieną kartą…“ mus visus nukelia į stebuklingą fėjų, nykštukų, laumių pasaulį, moko apie žmogaus vertybes ir kultūrą, supažindina su įvairiomis pasaulio šalimis per jų pasakas.
Tad šį mėnesį kviečiame aktyviai skaityti įvairias pasaulio pasakas (kurių bibliotekoje turime daug) ir dalyvauti bibliotekos organizuojamoje veikloje spalio mėnesį: 
  ·  Knygnešių būrelio sveikinimai „Rudens obuoliukų palinkėjimai Mokytojams“ nuo spalio 5 dienos  mokyklos Žiniukų skvere.
 ·  Kuriame knygos skirtuką „Mėgstamiausia vaikystės pasaka“. (Sukurtų knygų skirtukų lauksiu bibliotekoje iki spalio 19 dienos). 
 ·  Skaitome Ramutę Skučaitę. Spalio 27-ąją poetei – 90 metų! Spalio 25 ir 26 d. , po septynių pamokų Knygnešių būrelio narės bibliotekoje skaitys R. Skučaitės eilėraščius-pasakas.
   Pajuskime knygų, skaitymo, mokyklos bibliotekos ir pasakų ryšį.
Vadovėlių ir mokymo priemonių aprūpinimo tvarka
Atnaujintos naudojimosi biblioteka taisyklės
Dešimtosios „Knygų Kalėdos“
  Tradicinė akcija „Knygų Kalėdos“, dar 2011 metais inicijuotos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, jau dešimtą kartą kviečia pajusti dalinimosi bei dovanojimo džiaugsmą ir prisidėti prie skaitytojų svajonių išsipildymo. 
  Dėl pandemijos dešimtosios „Knygų Kalėdos“ bus kitokios, tačiau dar aktualesnės, nes skaitymas tapo viena didžiausių pramogų. Begalę atradimų ir pasaulio pažinimo knygos dovanoja vaikams, kol kas negalintiems lankyti būrelių ir daug žaisti lauke. Todėl šį kartą pagrindinė akcijos kryptis – artimiausia mokyklos biblioteka, kad jos lentynose netrūktų naujų įdomių knygų. 
  
         Tad kviečiu dovanoti mokyklos bibliotekai ne tik jau skaitytas, bet ir naujas knygas.   
  Akcija vyks iki ateinančių metų sausio 6 dienos.                                                                  
                                                                                                             Bibliotekininkė Neringa 
Paroda „Nespręsk apie knygą iš viršelio“
     Dar visai neseniai geriausias laisvalaikio užsiėmimas buvo knygų skaitymas. Dabar daugiausia laiko praleidžiame bendraudami socialiniuose tinkluose ar žaisdami kompiuterinius žaidimus. Tačiau knygų skaitymas visada buvo ir bus vertinga investicija į save. Knygos ne tik praplečia akiratį, bet ir padeda bendrauti, lengviau integruotis į visuomenę, o, svarbiausia, praturtina mūsų žodyną, gebėjimą reikšti mintis, savaime pradedame rašyti be klaidų.
  Jau daug metų stebiu, kaip mokiniai renkasi knygas bibliotekoje. Suskirsčiau juos į keturias grupes. Apie pirmos grupės mokinius galiu pasakyti taip: atėjau į biblioteką, pamačiau spalvingu viršeliu knygą, ilgai negalvodamas pasiėmiau ir išėjau. Antros grupės mokiniai ilgai ieško knygos. Kai randa, ją apžiūri, pasidomi knygos autoriumi ir būtinai perskaito, apie ką jo pasirinktoji knyga. Trečiai grupei priklauso mokiniai, kurie ilgai vaikšto po biblioteką, peržiūri daugybę knygų ir, dažniausiai, išeina nieko nepasirinkę. Nepadeda ir patarimai. O ketvirtieji visada prašo, kad aš pasiūlyčiau kokią nors įdomią knygą. Tai darau su malonumu. 
  Knygomis sudominti galima kiekvieną mokinį. Žinoma, dalis mokinių knygas atsiverčia tik iš pareigos, kiti – susigundę knygų skaitymu jau negali sustoti, nori dar ir dar skaityti. Manau, sudominti knygomis galime įvairiais būdais. Vienas jų – paroda „Nespręsk apie knygą iš viršelio“. Juk knygos viršelis yra labai svarbi knygos dalis. Iš jo skaitytojas dažniausiai gali suprasti, kokia nuotaika vyraus pasakojime. Sutikime, ne kartą esame perskaitę knygą tik dėl to, kad patraukė gražus viršelis. Ir, priešingai, ne visi puolame skaityti knygą būtent dėl to, kad viršelis yra įspūdingas. Mūsų akys ieško pavadinimo – trumpo, stipraus, kad įstrigtų atmintyje. O tokioje knygoje ir turinys dažnai nenuvilia. 
  Tad mokyklos 5-8 klasių mokinių „Knygnešių“ būrelio surengta paroda „Nespręsk apie knygą iš viršelio“ kelia net tris tikslus. Pirmas, parodyti, kad mūsų mokyklos mokiniai skaito daug ir knygas renkasi ne tik pagal viršelį. Antras, išsiaiškinti, kurios knygos yra skaitomiausios. Ir trečias, ištirti, ar mokinių piešti knygų viršeliai padrąsins kai kuriuos mokinius užsukti į biblioteką pasiimti ir perskaityti knygą, kurios pieštą viršelį pastebėjo parodoje. 
  Paroda vyksta mokyklos Žiniukų skvere. Maloniai kviečiame!                                                       
                                                                     Būrelio „Knygnešiai“ nariai ir jų vadovė Neringa Vaitiekūnienė
Džiugi „Vyturio“ žinutė
Įsibėgėjo keturiasdešimt trečioji karantino diena. Vakar nemažai viešųjų bibliotekų pradėjo savo darbą. Bibliotekininkai tikrai džiaugėsi, matydami susidariusias tvarkingas skaitytojų eiles prie bibliotekų. Tačiau mokyklų bibliotekos savo pagrindiniams skaitytojams – mokiniams – dar uždarytos. Todėl skaitmeninių knygų leidykla „Vyturys“ siunčia laišką, kuris visus tikrai sudomins:
  „Neturite laiko skaityti knygą? Norite paįvairinti kasdienybę ir klausyti, kaip mėgstamus kūrinius įgarsina pamilti balsai? Lengviau suprasti girdimąją nei regimąją informaciją?
  „Vyturys“ Jums dovanoja JAU 15 klausymui paruoštų programinių (ir ne tik) kūrinių!       Spauskite nuorodą čia: http://bitly.com/vyturioknygos   
 Arba būkit gudresni – prenumeruokit ir šviežiausias naujienas sužinokit pirmieji!;) 
 - nueikite į www.soundcloud.com;
 - dešinėje paspauskite mygtuką Create Account (registruotis);
 - užsiregistravę paieškoje suveskite vyturys;
 - spauskite šalia VYTURIO esantį mygtuką Follow (sekti).  
 Pažadam – paragavę negalėsit sustot! 
                                                        Austėja Šavelytė, VYTURYS“ 
 Tad skriskime drauge su pavasario šaukliu „Vyturiu“!                                                                                                                                                                                                              Bibliotekininkė Neringa