Diktantas, skirtas Vilniaus 700-ajam gimtadieniui
Diktantas 
Vilnius – Europos valstybės sostinė. Kadaise tai buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinė, kurioje statomos pilys, bažnyčios, rūmai. Vilnių niokojo gaisrai, maro, epidemijos, griovė ir plėšė okupantai. Dėl istorinių nelaimių išnykdavo ne tik jo pastatai, gatvės, bet ir ištisos gyventojų grupės. Vis dėlto daugybę metų tai yra universitetinis meno, nuostabios architektūros miestas.
Nuo pirmojo rašytinio paminėjimo tūkstantis trys šimtai dvidešimt trečiųjų metų sausio dvidešimt penktąją Vilnius išaugo ir labai pasikeitė. Tiesą sakant, apie tai, koks jis buvo keturioliktame amžiuje, žinių daug neturime. Poetai apdainavo jo grožį, rašytojai apgyvendino savo kūrinių herojus, istorikai ieškojo tik faktų ir jais remdamiesi vis teberašo Vilniaus istoriją.
Vilnių matome įsikūrusį Neries ir Vilnios upių santakoje, apsuptą pušynais žaliuojančių kalvų. Miestą juosiančiame Panerių miške auga vienos didžiausių Lietuvos eglių, sostinės parkuose išlikę senų, saugomų medžių. Šalia Vilniaus yra geografinis Europos centras.
Mylėkime Vilnių, nes jis toks vienintelis. 
Pagal M. Baužienės „Pasižvalgymas po senojo Vilniaus mūrus“
Jau kurį laiką Vilniaus 700-ąjį jubiliejų švenčia
vilniečiai ir Vilniaus svečiai. Mūsų mokyklos
bendruomenė taip pat skuba paminėti šią
sukaktį. Tik savaip. Pirmadienį, per antrą
pamoką, 4–8 klasių mokiniai ir juos mokantys
mokytojai rašė Vilniui skirtą diktantą. Jį diktavo
lietuvių kalbos mokytoja Neringa Kaselytė.
Susikaupimas pynėsi su džiugia nuotaika –
rašėme ne pažymiui, o džiaugdamiesi miesto
švente. Be to, ne kiekvieną dieną diktantus rašo
ir mokytojai.
Kviečiame susipažinti su diktuotu tekstu. Galbūt tėveliai norėtų priimti iššūkį, kad vaikai
padiktuotų ir jiems?..
Pilietinė iniciatyva progimnazijoje
2023-iais metais Lietuva Sausio 13-ąją minėjo jau 32-ą kartą. Šiais metais Laisvės gynėjų diena buvo kitokia nei iki šiol – visi supratome, kad laisvė, nepriklausomybė, taika yra tokios trapios: Rusijos agresija Ukrainoje tai skaudžiai priminė.
Šešioliktąjį kartą mūsų mokykla su visa Lietuva jungėsi prie pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“. Dar sausio 12 dieną mokyklos mokinių tarybos narės papuošė klasių duris neužmirštuolių žiedais, dalino šių trapių gėlių žiedelius mokytojams ir mokiniams, kad prisisegtų prie rūbų Laisvės gynėjų dieną. Pilietinės iniciatyvos metu dalykų kabinetuose, kitose progimnazijos erdvėse ant palangių uždegėme vienybės, atminimo ir pergalės žvakutes, tyla ir rimtimi pagerbėme žuvusius už Lietuvos laisvę. Prisiminėme ir dar kartą įvertinome tragiškų ir lemtingų 1991 metų sausio dienų reikšmę, žmonių valią, tikėjimą ir stiprybę. Plazdenančių žvakučių liepsnelių šviesoje, tyliai skambant dainoms apie laisvę, mokiniai klasėse diskutavo, ką talpina žodis „laisvė“? Koks žmogus yra laisvas? Ar lengva išsaugoti laisvę? Ar šiandien esame vieningi ir pasiruošę apginti iškovotą laisvę? Pradinių klasių mokiniai aiškinosi, kodėl neužmirštuolė kartą per metus Laisvės gynėjų dieną padaro išskirtinę? Priešmokyklinių grupių mokinukai keliavo prie Vilniaus televizijos bokšto uždegti atminimo, pagarbos žvakutes žuvusiems didvyriams. 8c klasės mokiniams prie TV bokšto vyko kitokia klasės valandėlė „Uždekime žvakutę už laisvę“, kurią vedė mokytoja Renata Ziminskienė. Turime saugoti, branginti ir vertinti tai, kas buvo iškovota prieš 32 metus!
Laiškas ateities draugui
    Kiekvienais  metais Sausio 13 d. pagerbiamas 1991 m. žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimas, organizuojant visuotinę pilietinę iniciatyvą „Atmintis gyva, nes liudija“ ir languose dešimčiai minučių uždegamos vienybės ir atminimo žvakutės.
   Kiekvienas iš mūsų stengiamės nepamiršti, kiek kainavo mūsų laisvė ir skatiname mokinius domėtis šiais įvykiais, bet ne mažiau svarbu, kad ir jie gebėtų papasakoti apie šią dieną ateities kartoms. Šiemet 4c klasės mokiniai rašė laišką ateities draugui, kuriame pasakojo, ką jie žino apie Sausio 13-osios įvykius ir kokią reikšmę ši data turi visų mūsų gyvenime. Laiškuose mokiniai ne tik surašė informaciją, kurią rado įvairiuose šaltiniuose, jie linkėjo ateities draugams gyventi laisvoje šalyje ir saugoti  taip sunkiai iškovotą laisvę.
Uždekime vienybės ir pergalės žvakutes

Paminėkime Sausio 13-ąją visuotine pilietine iniciatyva  „Atmintis gyva, nes liudija“. 
 Iniciatyvos simbolis – žvakė, kuri simbolizuoja gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę.
Kviečiame visus kartu 2023 metų sausio 13 d., penktadienį, 8.00 valandą uždegti vienybės, atminimo ir pergalės žvakutes, skirtas atminti 1991-ųjų metų įvykius, prisiminti tautos vienybę ir visų mūsų pergalę prieš agresorių. 
 Pilietinės iniciatyvos organizavimas: Ties kiekvienu lango viduriu pastatome po žvakę. Žvakės turi būti kelių centimetrų aukščio, kad lango rėmas neužstotų jų liepsnos. 8.00 valandą dešimčiai-penkiolikai minučių užgesiname šviesas ir uždegame žvakutes. Sėdėdami žvakių šviesoje prisimename 1991 metų sausio įvykius, bandome atsakyti į klausimus: Ką talpina žodis „laisvė“? Koks žmogus yra laisvas? Ar lengva išsaugoti laisvę? Ar šiandien esame vieningi ir pasiruošę apginti iškovotą laisvę?  
Solidarumo bėgimas ir ,,Kliūčių ruožas” su šauliais
    Šios socialinės iniciatyvos tikslas – diegti mokiniams solidarumą bei empatijos vertybes, misija – pasaulį daryti geresnį, renkant paramą tiems, kam jos labiausiai reikia. 
 Solidarumo bėgime dalyvavo ne tik 1-8 kl. mokiniai, bet ir patys mažiausieji – priešmokyklinukai. 
   O Lietuvos Šaulių Sąjungos Karaliaus Mindaugo 10-osios rinktinės šaulių komanda 1-5 klasių mokiniams suorganizavo solidarumą ir bendrystę skatinančias tarpklasines rungtis ,,Klūčių ruožas”. Vaikai  rungtyniavo tarpusavyje, net nepabūgę lietaus, nes kaip sakė šauliai: ,,Jei tave sustabdo lietus, tai sustabdys bet kas”.   Smagu vaikams buvo šuoliuoti įlipus į maišą, nešti kamuoliuką šaukšte, užmesti lanką ant taikinio, dalyvauti smiginio ruože, o svarbiausia – aplenkti varžovų komandą. 
   Visi mokiniai buvo apdovanoti suvenyrais, o patiems mažiausiems dalyviams – pirmokams – įteikti paskatinimo prizai – tortai.
Pasveikinti nugalėtojus atvyko Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės kuopos specialistas Arūnas Simonaitis. Jis įteikė Šaulių Sąjungos įsteigtus prizus – taures bei saldumynus šiems nugalėtojams:
  – I vieta – 4a kl. komanda,
  – II vieta -  4b kl. komanda,
  – III vieta – 5c kl. komanda.
   Dėkojame mūsų bendruomenei, kurie aukojo šiam kilniam tikslui ir mokė savo vaikus atjautos, nuoširdumo ir rūpinimosi kitais.
   Dėkojame ir organizatoriams, mokytojams bei administracijai, Lietuvos Šaulių sąjungai už šią iniciatyvą mūsų progimnazijoje.


,,Spindulio” progimnazijos 1-8 klasių mokiniai 2022 m. rugsėjo 29 d. dalyvavo socialinėje iniciatyvoje -
 SOLIDARUMO BĖGIMAS  
bei Lietuvos Šaulių Sąjungos organizuotos  estafetės ,,Kliūčių ruožas”.
 

Solidarumo bėgimas 2022
       2022 rugsėjo 29 d. į mūsų mokyklą atvyksta Šaulių sąjungos nariai. Jie mokiniams paruošė įdomių rungčių, estafečių ir žaidimų. Mokyklos stadione susirinks priešmokyklinės grupės vaikai, pradinių klasių mokiniai ir mokyklos bendruomenės nariai. Po smagių estafečių visi draugiškai dalyvausime “Solidarumo bėgime 2022″.
 ”Spindulio” progimnazijos bendruomenė  prisideda
prie tarptautinės iniciatyvos  
“Solidarumo bėgimas 2022″
Vardan tos Lietuvos, vienybė težydi!
   Kovo 10 dieną tradiciškai „Spindulio“ bendruomenė šventė Pilietiškumo dieną, skirtą Kovo 11-osios paminėjimui. Tądien vyko įvairios edukacinės pilietiškos veiklos, integruotos pamokos, organizuotos mokinių parodos bei pilietinės iniciatyvos.
  Šiemet Kovo 11 – toji buvo ypatinga ir visiškai suprantama kodėl. Švęsti laisvę ir įprasminti jos reikšmę norėjosi kiekvienam. Tad ruoštis šventei pradėta gerokai anksčiau. Kovo 9 d. minint Lietuvos vardo dieną, surengta mokinių darbų paroda. Mokiniai su mokytojais iš anksto puošė mokyklos erdves laisvės paukščiais, aktyviai jungėsi prie renkamos paramos Ukrainai, talkininkavo ir padėjo vieni kitiems bendrose veiklose.
  Pirmos pamokos pradžioje 5-8 kl. mokiniai, išėję į koridorių, vieningai giedojo V. Kudirkos Tautišką giesmę. Giedojo rimti ir susikaupę, su tokiu užsidegimu ir pasididžiavimu, jog himno žodžiai skambėjo kaip Odė Laisvei. Grįžę į klases su klasių vadovais kalbėjo apie Kovo 11-tosios svarbą ir rašė sveikinimus Lietuvai ant delniukų, kuriuos patys kirpo, rinkdamiesi vieną iš trispalvės spalvų. Mokiniai Lietuvai linkėjo stiprybės, vienybės, taikos, meilės, sveikatos ir didžiavosi būdami šios šalies piliečiais. Delniukai su linkėjimais mokyklos fojė nuvilnijo kaip svarbiausias šalies akcentas – Lietuvos trispalvė.
Vėliau mokiniai varžėsi tarpusavyje ir pasitikrino bei įgijo naujų žinių viktorinoje „Ką žinai apie Lietuvą?“. Istorijos mokytojas G. Mockus su bibliotekos vedėja N. Vaitiekūniene parengė Kahoot interaktyvią viktoriną, įprasminančią valstybei ir jos žmonėms svarbią dieną. Klausimai apie istorines datas, įvykius, asmenybes, nuopelnus Lietuvai – įtraukė mokinius į šventinį Protmūšį, kuriame mokiniai varžėsi, entuziastingai atsakinėjo į klausimus ir siekė būti geriausiais savo šalies istoriją, papročius ir kultūrą žinančiais piliečiais. Iš kiekvienos 5-8 kl. buvo renkami daugiausiai teisingų klausimų atsakę mokiniai, kurie buvo apdovanoti šventiniais diplomais.
  Tądien integruotas pamokas ir pilietiškas veiklas mokiniams dovanojo įvairių dalykų mokytojai. „Pilietiškumo kodo istoriniuose ženkluose“ kvietė ieškoti istorijos mokytojas G. Mockus, lietuvių kalbos mokytoja S. Pušinskienė bei anglų kalbos mokytoja I. Stonienė. Susipažinę su Lietuvos Nepriklausomybės Aktu, mokiniai turėjo sudėlioti tekstą iš sukarpytų minėto dokumento dalių ir iš kitu šriftu paryškintų raidžių sudėlioti pilietiškumo šūkį – „STRONG TOGETHER“ (Stiprūs Kartu).
   Nepamiršti Lietuvai svarbių herojų ir iškilių asmenybių kvietė lietuvių kalbos mokytoja E. Blaškienė, matematikos mokytoja L. Daniškevičienė ir dailės mokytoja R. Vaitkevičiūtė. Šiandien nesusimąstome, kokie esame laimingi, galėdami kalbėti ir rašyti gimtąja kalba, pažinti ir vertinti savo garbingą praeitį. O kas mums tai davė, sukūrė? Šiuos svarbius Lietuvai veikėjus, tapusius tautos herojais, mokiniai prisiminė pilietinėse veiklose. Pirmiausia jie sprendė rebusą, kuriame buvo paslėpti nusipelniusių Lietuvai žmonių vardai ir pavardės. Vėliau šiuos įrašus dailiai ir kūrybiškai užrašė. Mokinių darbais kviečiame pasigrožėti nuotraukų galerijoje.
  Prisiminti Lietuvos valstybės himną ir maldos “Tėve mūsų” žodžius mokiniai galėjo kitoje edukacinėje veikloje „Malda ir himnas žmonių širdyse“, kurią organizavo lietuvių kalbos mokytoja J. Perednienė, tikybos mokytoja D. Bruzgienė bei informatikos mokytoja J. Bačkienė. Mokiniai iš daugybės pateiktų žodžių turėjo išrinkti himnui ir maldai priklausančius žodžius bei juos sudėlioti į rišlų tekstą bei suklijuoti ant A4 formato lapo.
  Sukurti eilėraštį Lietuvai bei sudėlioti Lietuvos žemėlapio dėlionę, sudarant 10 populiariausių lankytinų vietų sąrašą Lietuvoje, kvietė geografijos mokytoja L. Mažukėlė, anglų kalbos mokytoja R. Ziminskienė bei fizikos mokytoja R. Goberienė pilietinėje veikloje „Lietuva – mano širdyje“.
   Kovo 10 dieną mokiniai dalyvavo ir sportinėse estafetėse “Tau, Lietuva”. 5-8 klasių mokiniai, varžėsi krepšinio kamuolio varymo, žiedo pernešimo estafetėse. Šventinę dieną sporto salėje skambėjo lietuviškos patriotinės dainos, iš rankų į rankas, lyg estafetinė lazdelė buvo perduodama Lietuvos trispalvė. Ore tvyrojo džiaugsminga ir pakili nuotaika, šventės dalyvius kaitino sportinis azartas, vienijo draugiškumas ir bendruomeniškumas.
  Pilietiškumo dieną vainikavo bendra šokių ir muzikinė veikla „Dainuoju ir šoku Lietuvai“, kurią organizavo muzikos mokytoja L. Gubanovienė ir šokių mokytojas K. Andrijevskis. Jos metu mokiniai grojo, šoko, dainavo ir šventiškai minėjo Lietuvos valstybingumo dieną. Skambėjo skirtingų žanrų šių dienų autorių kūriniai ir Lietuvai brangios lietuvių liaudies dainos. Ši veikla apjungė visus mokinius ir dar kartą parodė, jog lietuviai yra ne tik vieninga, darbšti, bet ir dainuojanti bei šokanti tauta.
  Ši Kovo 11-oji buvo aiškaus valstybingumo suvokimo, laisvės kainos išraiška. Šiandien visi supratome, kad Laisvė nėra duotybė, tai nuolatinė kova ir kiekvieno mūsų pareiga… Tad branginkime ir švęskime LAISVĘ!
 Dėkojame ,,Spindulio”  bendruomenei už paramą Ukrainai. 
Surinkta parama nuvežta į Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnaziją.   
   
                             Organizatoriai: Gytis Mockus, Sonata Pušinskienė, Neringa Vaitiekūnienė,                            Jolanta Vasilevskienė, Vilija Poškienė, Diana Petruškienė, Lina Gubanovienė, Kęstutis Andrijevskis.
              Koordinatorės: direktoriaus pavaduotojos ugdymui Lilija Simonaitienė ir Rasa Petrikienė.
Esame laimingi, nes esame laisvi!


Kovo 11-oji

       
Kovo 10 dieną „Spindulio“ progimnazijos pradinių klasių mokiniai dalyvavo bendramokykliniame
renginyje „Pilietiškumo diena“, skirtame Kovo 11-osios, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo
dienos, paminėjimui. Pirmos pamokos pradžioje visa mokyklos bendruomenė vieningai giedojo
Tautinę giesmę. Grįžę į klases su mokiniais kalbėjome, kuo mums svarbi Kovo 11-oji. Aiškinomės
Akto dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo pasirašyto 1990 m. kovo 11 d. svarbą.
Mokiniai pasitikrino žinias viktorinoje „Ką aš žinau apie Lietuvą?“. Kiekvienos klasės laimėtojui buvo
įteiktas specialiai šiai progai sukurtas diplomas. Mokiniai kūrė bendrą kūrybinį darbą „Gėlės Taikai“
– ant delniukų trafaretų piešė Lietuvos ir Ukrainos vėliavas ir užrašė žodžius, simbolizuojančius
Taiką. Mokyklos fojė pasipuošė vilnijančia Lietuvos ir Ukrainos vėliavų spalvų stilizuota gėlių žiedų
pieva. Visi rašėme laišką-palinkėjimą Lietuvai. Kūrybinis darbas „Linkėjimai Lietuvai“ papuošė
mokyklos koridorius. Mažieji mokiniai Lietuvai linkėjo Taikos, stiprybės, vienybės, draugiškumo,
meilės… Nepaprastai sujaudino mokinių dainuojamos dainos, nuskambėję muzikiniai kūriniai,
kuriuos mokiniai atliko Aktų salėje muzikinės veiklos „Dainuoju ir šoku Lietuvai“ metu. Anglų kalbos
pamokos metu mokiniai žaidė žaidimą „Pilietiškumo bingo“. Mokėsi angliškai naujų žodžių, kurie
yra svarbūs kiekvienai tautai ir valstybei: tauta, kalba, gimtinė, pilietis, vėliava ir pan. Pilietiškumo
dieną vainikavo bendras kūrybinis darbas „Mūsų pilis“. Kiekvienas mokinys „pasigamino“ po
simbolinę „plytą“ ir pastatė simbolinę mūsų vienybės pilį, prie kurios plevėsuoja Lietuvos
valstybinė vėliava.
Darbinis šurmulys, dirbant bendrus kūrybinius darbus, šypsenos, rimtis ir susikaupimas,
klausantis, dalinantis, samprotaujant apie mūsų valstybingumo kelią keliaujant per visą šalies
istoriją, širdies virpesiu palydima daina ir linksmas šokis šiandien aidėjo mūsų „Spindulyje“. Esame
stiprūs ir vieningi, siekiantys bendro tikslo – ugdyti sąmoningą ir atsakingą mūsų mažąjį
SPIDNULIETĮ – Lietuvos pilietį.
Laisvės kaina
    Šiandien istorija – ne vadovėlyje, šiandien istorija – mūsų akyse.
   Žmogus, Šeima, Tauta, Kalba, Laisvė, Gyvybė, Tėvynė, Kova – tai tik 8 lietuvių kalbos žodžiai, bet jie patys reikšmingiausi, apibūdinantys kiekvieno mūsų esybę.
   Šiandien šie žodžiai, kaip niekada, pilni prasmės. Ir juos vienodai dabar supranta ir mažas, ir didelis.
    Prieš 32 metus mūsų tauta, drąsūs vyrai ir moterys, Kovo 11 dieną išplėšė Lietuvą iš sovietinės okupacijos gniaužtų. Pasukome į vakarus, kur laisvas pasaulis. Kūrėme, ėjome į priekį, kai kur gal klupome, vėl kėlėmės, dainavome, auginome vaikus ir kviečius, mokėmės gerbti save ir kitą.
    Bet dabar pamatėm ir supratom – to nepakanka. Laisvę reikia  branginti, už ją kovoti, o iškovojus – labai saugoti.
    Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimas 1990 metų Kovo 11-ąją buvo pavyzdys daugeliui sovietinėje okupacijoje esančių tautų. Tąkart Laisvos tapo trys valstybės – Lietuva, Latvija, Estija.
     O šiandien mums pavyzdys – Ukraina ir jos didvyriškų žmonių kova. 
    Ir mes dar kartą dideli užaugome.
                           Būkime vieningi ir laisvi!  Ir tos laisvės palinkėkime kitiems!
Pilietiškumo diena – integruotos edukacinės veiklos, skirtos Kovo 11-osios minėjimui
2022 m. kovo 10 dieną organizuojama Pilietiškumo diena.
PM gr. vaikai, 1-8 klasių mokiniams vyks integruotos 
edukacinės veiklos, skirtos Kovo 11-osios minėjimui. 
Pilietiškumo dienos veiklos
  
   8.05 val. giedame Lietuvos Respublikos himną. 
   1 pamokos metuPM gr. vaikų, 1-8 klasių mokinių pokalbis su klasių vadovais, aptariant Kovo-11-osios svarbą. Kūrybinis darbas ,,Gėlės Taikai”. 
   2 pamokos metuPM gr. vaikams, 1- 8 klasių mokiniams istorinė viktorina „Ką aš žinau apie Lietuvą?“ .
   3 – 5 pamokų metu vyks šios edukacinės veiklos: 
Piešinio autorė Gerda Ivanauskaitė (5a kl.)
   -  PM gr. mokiniams: užduotys Learningapps.org platformoje;
   - 1-4 klasių mokiniams: kūrybiniai darbai ,,Linkėjimai Lietuvai”,  ,,Mūsų pilis”, anglų kalbos veikla ,,Pilietiškumo bingo”, muzikinė veikla ,,Dainuoju ir šoku Lietuvai”;  
   - 5-8 klasių mokiniams: ,,Malda ir himnas žmonių širdyse”, ,,Nepamiršti Lietuvos herojai”, estafetės ,,Tau, Lietuva”, ,, Pilietiškumo kodas istoriniuose ženkluose”,  ,,Lietuva – mano širdyje” muzikinė veikla ,,Dainuoju ir šoku Lietuvai”.

   8-15 val. Iniciatyva – parama Ukrainai (progimnazijoje surinkta parama bus nuvežta į Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnaziją, kuri organizuos siuntos perdavimą Ukrainai).

 Aktyviai dalyvaukime ir būkime kartu, švęsdami valstybingumo šventę –Kovo 11-ąją!