Sutikimas vykdyti tarptautinę Kembridžo programą neformaliajame ugdyme
2024 m. lapkričio 11 d. Švietimo, mokslo ir sporto ministrė 
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pasirašė įsakymą dėl sutikimo 
Vilniaus “Spindulio” progimnazijoje vykdyti Kembridžo mokymo programą.

Sveikinu visą progimnazijos bendruomenę ir  linkiu tikėti mūsų mokyklos 
Credo – “Laiptelis aukščiau pasiekiamas kiekvienam”.
Progimnazijos vadovų ir koordinatorių komanda Kembridžo tarptautiniame forume
   2024 m. spalio 23–24 dienomis 
Vilniaus ,,Spindulio” progimnazijos direktorė Vilija Mozurienė,
Kembridžo programos koordinatorės Rasa Petrikienė ir Ilma Stonienė  
dalyvavo Kembridže (JK)
„Cambridge Principals’ Forum“, skirtame Vakarų, Šiaurės Europos ir Iberijos šalių mokykloms. 
   Kembridže vykęs forumas subūrė Europos mokyklų vadovus, koordinatorius diskusijoms apie švietimo iššūkius ir inovacijas. Šiame forume mūsų komanda ieškojo naujų įžvalgų ir patirties, padedančių mokyklai prisitaikyti prie besikeičiančių švietimo tendencijų. 
    Forumo metu buvo pristatyti naujausi švietimo sprendimai ir kryptys, orientuotos į tvarų mokymą bei ugdymo kokybės gerinimą. Dalyviai įgijo daug naudingos informacijos apie klimato kaitos ir tvarumo integraciją į švietimą, dirbtinio intelekto taikymą bei naujoviškus vertinimo metodus.
    Viena iš pagrindinių forumo temų buvo klimato kaitos švietimas. Diskusijose aptarti tarpdalykiniai sprendimai bei bendradarbiavimas su įvairiomis mokymo programomis, siekiant užtikrinti tiek teorinių žinių, tiek praktinių įgūdžių ugdymą. Diskusijų metu akcentuota, jog klimato kaitos švietimas turėtų būti susijęs ne tik su specifiniais dalykais, bet ir tapti visos mokyklos požiūriu, apimančiu politikos kūrimą, vertinimo metodus bei profesinį mokytojų tobulėjimą.
    Daug dėmesio forume buvo skirta švietimo kokybės gerinimui. Aktyviai diskutuota apie mokyklų akademinių programų tobulinimą ir vadovėlių naudojimą. Aptartos ilgalaikio planavimo strategijos, mokymo priemonių integravimo praktikos bei veiksmingi ugdymo metodai.
    Kita diskusija – duomenų vertinimo reikšmė, kurią pristatė Kembridžo CEM (Vertinimo ir stebėsenos centro) atstovas. Jis aptarė duomenimis pagrįstas strategijas, padedančias mokykloms gauti įžvalgų nuo bendrai apie visą mokyklą iki individualaus mokinio lygmens. Tokios strategijos ne tik gerina mokinių mokymosi rezultatus, bet ir padeda prognozuoti svarbius egzaminų pasiekimus.
   Forume taip pat buvo pristatyta „Cambridge Pathway“ dvigubo sertifikavimo programa, kuri skatina mokinių problemų sprendimo ir analitinio mąstymo gebėjimų ugdymą tiek nacionalinės, tiek Kembridžo mokymo programos kontekste. Aptarėme šios programos privalumus ir iššūkius.
    Didelį susidomėjimą sukėlė pranešimas apie dirbtinio intelekto (AI) integraciją mokyklose. Buvo pristatyta Pietų Korėjos AI vadovėlių programą, kuri, nors ir sukėlė tėvų skepticizmą, tačiau tapo svarbia diskusijos tema apie tai, kaip švietimo sistema prisitaiko prie greitų technologinių pokyčių ir kaip svarbu tinkamai komunikuoti šių pokyčių privalumus.
   Visos šios temos ir diskusijos praturtino progimnazijos komandos požiūrį į švietimo inovacijas bei tvarumo integraciją į mokymo programas. Tikimasi, kad įgytos žinios bus pritaikomos mokyklos aplinkoje, stiprinama mokyklos strategija ir diegiamos inovacijas, siekiant ugdyti globaliai sąmoningus ir atsakingus mokinius.
Konferencijos dalyvius pasitiko rudenėjantis Kembridžas.
Nuotraukos Vilmos Martinkėnienės
Mokymai Kembridže progimnazijos koordinatoriams
2024 m. spalio 21-22 dienomis 
Rasa Petrikienė ir Ilma Stonienė, 
 Vilniaus „Spindulio“ progimnazijos 
tarptautinės Kembridžo programos koordinatorės, dalyvavo mokymuose „Kembridžo pradinės mokymo programos koordinatoriai“, vykusiuose Kembridže, Jungtinėje Karalystėje.  
    Mokymai subūrė švietimo profesionalus iš JK ir Europos regiono (dalyviai iš Lietuvos, Austrijos, Italijos, Ukrainos ir kt.). Grupinių diskusijų ir praktinių užsiėmimų metu dalyviai ne tik gilinosi į tarptautinį Kembridžo ugdymo modelį, dalijosi patirtimi bei idėjomis, kaip šią programą pritaikyti savo mokyklų kontekste. Mokymų metu išsamiai nagrinėjome Kembridžo pradinės mokyklos mokymo programos peržiūros, įgyvendinimo ir vertinimo procesus. Šie aspektai buvo aptarti tiek teoriniu, tiek praktiniu lygmeniu, siekiant užtikrinti sėkmingą programos taikymą mokyklose. Taip pat ypatingas dėmesys buvo skiriamas mokymo programos koordinatoriaus vaidmeniui ir atsakomybėms – nuo ugdymo proceso priežiūros iki paramos teikimo mokytojams. 
    Pagrindinės mokymų temos:
    - Mokymo programos koordinatoriaus vaidmuo ir pareigos. Mokymų metu daug dėmesio skirta mokymo programos koordinatoriaus atsakomybėms. Aptarėme, kaip organizuoti ir prižiūrėti mokymo programos įgyvendinimą, kad jis atitiktų tiek Kembridžo standartus ir mokyklos ugdymo tikslus. Šis vaidmuo reikalauja ne tik administracinių, bet ir lyderystės įgūdžių, siekiant užtikrinti sklandų  ugdymo procesą mokykloje.
   - Pagrindiniai mokymo ir mokymosi metodai Kembridžo pradinėje klasėje. Susipažinome su inovatyviais mokymo metodais, kurie aktyvina mokinius ir skatina jų kritinį mąstymą. Aptarėme, kaip pradinėse klasėse galima taikyti interaktyvius mokymo būdus, kurie padeda ugdyti kūrybiškumą ir stiprinti mokinių įsitraukimą į mokymosi procesą.
   - Kembridžo mokymo programos įgyvendinimas. Aptarėme veiksmingus mokymo programos integravimo būdus, apimančius tiek mokymo plano kūrimą, tiek jo kasdienį įgyvendinimą klasėje. Akcentuota būtinybė užtikrinti, kad mokymo metodai ir turinys būtų pritaikyti prie individualių mokinių poreikių, skatinant jų pažangą.
   - Pagrindiniai Kembridžo dokumentai. Išsamiai išnagrinėjome Kembridžo mokymo programos pagrindinius dokumentus, kurie padeda efektyviai stebėti mokinių pažangą ir vertinti ugdymo kokybę. Šie dokumentai yra svarbūs kiekvienam koordinatoriui, siekiant užtikrinti, kad mokymo procesas būtų struktūruotas ir atitiktų aukštus tarptautinius standartus.
    – Kembridžo mokytojų palaikymas ir tobulėjimas. Aptarėme, kaip palaikyti mokytojų profesinį tobulėjimą, kad jie galėtų sėkmingai įgyvendinti Kembridžo programą. Buvo pristatyti įvairūs mokytojų ugdymo metodai, įskaitant mokymus, individualią paramą bei nuolatinį grįžtamąjį ryšį.
    - Bendravimas su suinteresuotomis šalimis. Galiausiai aptarėme, kaip efektyviai bendrauti su tėvais, mokyklos administracija ir mokiniais. Diskutavome, kaip užtikrinti nuoseklų informavimą ir bendradarbiavimą, siekiant geriausių mokinių ugdymo rezultatų.
     Mokymų metu įgijome vertingų žinių ir praktinių įrankių, kurie padės ne tik sėkmingai įgyvendinti Kembridžo mokymo programą mūsų mokykloje, bet ir stiprinti mokytojų komandą, skatinti jų profesinį augimą bei užtikrinti aukštą ugdymo kokybę. Šie mokymai prisidėjo prie „Spindulio“ progimnazijos tarptautinės programos įgyvendinimo gerinimo, suteikė naujų galimybių tobulinti ugdymo procesą, siekiant gerų rezultatų.
Vilniaus mokyklų, įgyvendinančių Kembridžo programą, forumas
       2024 m. spalio 16 d. Vilniaus “Spindulio” progimnazijoje į forumą “Tarptautinės Kembridžo programos Vilniaus mokyklose įgyvendinimas: pirmieji žingsniai ir patirtys” susirinko 5 mokyklų vadovai, Kembridžo programų koordinatoriai bei įvairių dalykų mokytojai.  Forume dalyvavo ir Vilniaus miesto savivaldybės atstovai: vicemerė Donalda Meiželytė, Bendrojo ugdymo skyriaus vedėja Diana Petkūnienė, Bendrojo ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Ligita Zaveckienė, Edu Vilnius projektų vadovė Andra Litvinaitė.
Forumo dalyviai pasidžiaugė pirmaisiais žingsniais, įgyvendinant Kembridžo programą, pristatė mokyklų veiklas, pasidalino iššūkiais, ateities įžvalgomis.
Vilniaus “Spindulio” progimnazijai suteiktas tarptautinės Kembridžo mokyklos sertifikatas
   Vilniaus „Spindulio“ progimnazijai įteiktas Kembridžo mokyklos sertifikatas, suteikiantis galimybę įgyvendinti tarptautinę Kembridžo programą, pasirenkant įvairius mokomuosius dalykus neformaliajame ugdyme. Programų dalykų turinys formuojamas atsižvelgiant į Cambridge University Press & Assessment (toliau – CUPA) pasiūlytų programų turinį. Programų kokybę ir programų standartus užtikrina CUPA. 
   Nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. “Spindulio” progimnazijos pilotinėse 1-5 klasėse bus siūlomos Pradinio (Cambridge Primary) ir žemesnio Vidurinio (Cambridge Lower Secondary) neformaliojo ugdymo matematikos, gamtos mokslų, anglų kalbos, globalaus pilietiškumo ir muzikos programos.
     
Kodėl progimnazija pasirinko įgyvendinti tarptautinę Kembridžo programą? 
     Kembridžo programa yra žinoma visame pasaulyje dėl savo aukštos akademinės kokybės ir aiškių standartų. Kembridžo programa suteikia galimybę mokiniams pasirinkti dalykus ir kursus, kurie atitinka jų asmeninius interesus ir gebėjimus. Tai skatina jų motyvaciją ir gerina mokymosi rezultatus. Programoje dėmesys skiriamas ne tik į žinių įgijimą, bet ir gebėjimą jas taikyti realiose situacijose, sprendžiant problemas, analizuojant ir kritiškai mąstant. Mokiniai baigę programą gaus kokybišką išsilavinimą, atitinkantį aukščiausius tarptautinius standartus, įgis tvirtus pagrindus tolesniam mokymuisi.
     ”Spindulio” progimnazijos pasirinkti Kembridžo programų atskiri mokomieji dalykai padės mokiniams ugdytis visuminį konceptualų supratimą, savarankiškumą, atsakomybę, formuotis lyderystės įgūdžiams, lavinti gebėjimą turimas žinias pritaikyti atliekant praktinius darbus bei projektines veiklas, tobulinti analitinius bei kritinio mąstymo įgūdžius, lavinti aukštesniojo mąstymo gebėjimus, kurie yra svarbūs įgyjant nacionalinės programos žinias. 
    Programos įgyvendinimas padės mokiniams lavinti anglų kalbos kalbinius įgūdžius ir paskatins ją aktyviai vartoti. Mokiniai tobulins  pažinimo, komunikavimo, kūrybiškumo, skaitmeninę, kultūrinę, socialinę, emocinę ir sveikos gyvensenos bei pilietiškumo kompetencijas, lavins gebėjimą dirbti komandoje bei prisitaikyti prie nuolat besikeičiančios aplinkos. Tikimės, kad mokiniai taps pasaulinės mokymosi bendruomenės dalimi, kurioje jie galės bendrauti ir bendradarbiauti su bendraamžiais iš skirtingų kultūrų ir šalių. 
     Tarptautinei Kembridžo programai įgyvendinti buvo pasirinktos klasės, atsižvelgus į mokytojų ryžtą, norą, gebėjimus įgyvendinti šią programą anglų kalba. Tikimės, kad po metų prie programų įgyvendinimo prisijungs didesnis  mokytojų ir mokinių skaičius.        
     Mokytojai, įgyvendinantys programą, turės galimybę tobulinti savo profesinius, anglų kalbos kalbinius įgūdžius, dalyvauti tarptautiniuose mokymuose, įgyvendinti inovatyvias ugdymo metodikas ir dirbti su modernia, nuolat atnaujinama programa, bendradarbiauti ir dalintis patirtimi su kitų šalių mokytojais, plėsti savo žinias ir kompetencijas naudodami įvairesnius mokymo metodus ir taikydami tarptautines ugdymo praktikas.   
    Ačiū visiems prisidėjusiems prie tarptautinės Kembridžo mokyklos kūrimo ir verčiantiems  naują “Spindulio” progimnazijos istorijos puslapį. 
   O mokiniams ir mokytojams linkiu kuo didžiausios sėkmės  žengiant šiuo drąsiu keliu.

Progimnazijos direktorė 
Vilija Mozurienė