Vitražo piešimas (5 pamoka)
       Šį kartą – vitražo pamokėlių dalyvių atsiliepimai apie bendravimą, emocijas ir vitražavimą. Pasitvirtino sena kaip pasaulis tiesa – genialumas paprastume. Pradėdama tėvams ir vaikams skirtą projektą “Vitražas namuose”  norėjau pasidalinti gražiomis idėjomis, kaip patiems pasigaminti ir papuošti savo namus vitražiniais darbeliais. Tačiau šios nemokamos pamokėlės, mūsų trečiadieniniai susitikimai virto jaukia “menininkų” dirbtuvėle, kur svarbiausia buvo ne tik nusipiešti vitražą, bet tai daryti tėvams ir vaikams KARTU. Atsiskleidė ir išsiskleidė mamų ir vaikų kūrybiškumas, minties polėkis, vaizduotė.  O vitražiniai darbeliai gavosi išties labai gražūs ir tikrai suteiksiantys namams jaukumo – tai vazos, paveikslai sodybos verandai, velykinės dovanos močiutėms, šviestuvai, žibintai jaukiems vakarams, mielos interjero detalės. Kaip ir visose pamokose, taip ir šioje, mums mokytojams malonu, kad “mokiniai” išmoko, pamokos buvo prasmingos, ateities projektų idėjomis pasidalinta ir tikimės gražių, bendrų darbų mokykloje. Ačiū progimnazijos  inžinieriui, kūrybinių idėjų generatoriui Audroniui Bliavui už projekto vizualizaciją, dalyvių supažindinimą su vitražo technikomis, kompiuterinėmis piešimo programomis, mokyklos interjero kūrimą, įvairias edukacines veiklas. Ačiū visiems dalyvavusiems.
      Žemiau – dalyvių atsiliepimai apie mokykloje praleistus “vitražinius” vakarus:
     “Manau, kad iš vitražo pradžiamokslio greitai bus galima vadintis profesionalų studija. Tikrai šauni idėja tiek bendravimo, tiek ir užklasinės veiklos ir kūrybiškumo skatinimo prasme. Man asmeniškai šie vakarai prilygo trumpoms atostogoms, kuomet užsimiršta visi rūpesčiai, darbai, buitis. Vaikams, manau, tai puiki proga pabendrauti kitokioje aplinkoje, ir įrodymas, kad galima smagiai praleisti laiką ne tik įnikus į ekranus, juolab, kad yra ir išliekamoji vertė.” - Kamilės mama Gabija Silienė.
      “Labai džiaugiuosi, kad suteikėte galimybę išbandyti save šiame mene. Turėjom gerą ir įdomų laiką kartu su dukra, naują patirtį. Didelis dėkui, Jums direktore, už Jūsų idėją, laiką, žinias, nuoširdų bendravimą ir, kad dalinatės savo atradimais ir patyrimais. Su malonumu prisidėtume savo darbu puošiant mokyklą. Linkiu gražių idėjų ir gražaus vitražo mokyklos lange!” - Ievos mama Inga Bimbirienė.
      “Norėčiau padėkoti direktorei Vilijai Mozurienei už idėją, sugaištą savo brangų laiką, išsamias pamokas ir norą suburti ne tik mokinius, bet ir jų tėvelius. Man šis sumanymas kelis vakarus praleisti aplinkoje, kur dienų dienas leidžia mano dukra, buvo labai šaunus. Atmintyje iškilo ir savo pačios mokykliniai metai. Tuos užsiėmimų vakarus dienos rūpesčius, darbus pakeitė mintys, kokia spalva ar atspalviu spalvinsiu vieną ar kitą vitražo detalę ar gražiai darbelis žiūrėsis prieš saulę. Tai buvo ir pavyzdys vaikams, jog mums rūpi, kas vyksta pas juos ir mes galime dalyvauti kartu su jais.” – Rūtos mama Lina Vaitiekūnienė
       “Dėkui už puikiai organizuotas pamokas bei kūrybiškai praleistą laiką, už dėmesį kiekvienam, jaukią ir ramią aplinką. Pats procesas buvo įdomus ir įtraukiantis. Su džiaugsmu galiu pasakyti, kad likau labai patenkinta pasidariusi labai gražų vitražą savo namams.” – Augusto ir Emilės  mama Laura Staugaitienė.
Vitražo pamoka tėvams (4 pamoka)
     Kovo 1 d., jau ketvirtą trečiadienį iš eilės, projekto”Vitražas namuose” dalyviai, tiksliau mamos su vaikais, susirinko prasmingai pavakaroti mokykloje. Toliau piešė vitražus ant savo atsineštų stiklinių daiktų: vazų, taurių ir kita. Kai kas užbaiginėjo ankstesnius savo darbelius, o kai kurios vitražistės  taip susidomėjo šia nauja veikla, kad kūrė jau 3 ar 4 vitražiuką.  Kruopštumas, entuziazmas  pavydėtinas! Ir kaip pačios projekto dalyvės sako “gera atitrūkti nuo buitinių rūpesčių ir užsiimti tokia kūrybiška, malonia veikla”. O susirenka mūsų 12-14 žmonių. Skambant ramiai muzikai, net nepastebime, kai prabėga tos valandos… 
     Jau lyg ir supažindinome dalyvius su vitražo technologijomis, idėjomis, bet užsiėmimo pabaigoje vienos mamos klausimas “tai kitą trečiadienį tokiu pat metu renkamės? ” neleido pasakyti kitaip  nei “Taip. Pasimatome kitą trečiadienį, kovo 8 d. 18 val. 206 kabinete”.
Projektas “Vitražas namuose”
   Viskas prasidėjo nuo idėjos, kad vitražą galima pasidaryti patiems ir taip pasipuošti  namus. Savo rankų darbo dirbinys visada suteikia jaukumo, sukuria natūralumo atmosferą namuose. Vitražas – tai kūrinys ant stiklo, juo galima dekoruoti langą, duris, kokią  nors interjero detalę, svarbu, kad jis būtų apšviestas natūralia ar dirbtine šviesa. Šios minties įkvėpti pakvietėme tėvelius ir vaikus  į nemokamas vitražo pamokėles. Norėjome pasidalinti gražiomis idėjomis, asmeniniais pavyzdžiais, pabendrauti, pasimokyti, pasigaminti vitražą namams. Tam tikrai tiko ilgi žiemos vakarai. 
    Nemokamus praktinius užsiėmimus vedė progimnazijos direktorė Vilija Mozurienė ir inžinierius, IT specialistas, mokyklos dizaineris Audronis Bliavas, kuris  parengė vitražo pamokėlių ciklą, panaudodamas šiuolaikines technologijas.  Vasario 1 dienos vakarą susirinko 15 vitražo entuziastų: mamos su vaikais. Pirmiausia, kiekvienas “mokinys” išsirinko vitražinį objektą: vieniems tai  paveikslas ant lango, kitiems – stiklinė vaza, tretiems – šviestuvas ar žibintas, dar viena mama nutarė dekoruoti stiklines virtuvės spintelės duris. Sutarėme, kad per savaitę mūsų “vitražistai” išsirinks objektą, išsimatuos jo matmenis ir sekančią pamoką rinksimės piešinį. 
      Antrąją pamoką dirbome kompiuterių klasėje, mokėmės piešti eskizą ir spalvinti  jį kompiuteryje, naudojant piešimo programas debesyse.  Tai pati ilgiausia, labiausiai kūrybos ir kompiuterijos žinių reikalaujanti dalis. Ir čia galiu pastebėti, kad kai kurie vaikai labai greitai  ir gerai įvaldė šią kompiuterinę debesų technologiją, o suaugusiems teko gerokai paplušėti, kol kompiuteriu nusipiešė norimą piešinį. 
     Trečiosios pamokos visi laukė su nekantrumu. Susinešė mamos į mokyklą savo vazas, šviestuvus, eskizus ir prasidėjo pati įdomiausia veikla – kruopščiai braižė ant stiklo kontūrus, derino spalvas, piešė. Susikaupusios, patardamos ir pasigrožėdamos viena kitos darbais, kūrė tikrus vitražus.
Dvi su puse valandos prabėgo nepastebimai. Darbų dar neužbaigėme. 
      Ketvirta vitražo pamoka vyks kovo 1 dieną 18 val. 206 kabinete. Kviečiame ir laukiame.
      Mokykloje toliau bus tęsiamas vitražo projektas, mamos pačios pasisiūlė jame dalyvauti, padėti puošti mokyklą. Tokios bendruomeniškos, entuziastingos  veiklos labai ir trūksta mūsų visuomenėje.       Tad susitiksime dar ne kartą.  
Vieno vitražo kūrimo procesas ir rezultatas. 
Nuotraukoje 3a klasės mokinės Rūtos mama Lina Vaitiekūnienė.
Progimnazijoje populiarėja nauja idėja – vitražo kūrimas
    Visada labai smagu ką nors naujo savyje atrasti. Arba susidomėti kokia nors veikla. Ieškoti. Kurti. Bandyti. Juk aplink vaiką tiek daug dar jam nepažinaus pasaulio. Neperskaitysi visų knygų, neaplankysi visų parodų, neišklausysi visos muzikos, tačiau stebuklingą raktelį vaikui į visą šį pasaulį gali  duoti mama, tėtis, mokytojas. Ir tai ne tik pamokos, pratybų sąsiuviniai, bet  ir geras filmas, kurį  pasižiūri visa šeima ir aptaria, ką matė, ir pagaminta skani vakarienė ar sekmadienio pietūs  visiems drauge besišnekučiuojant, ir savaitgalis pas senelius, pasidžiaugiant trijų, o gal ir keturių kartų buvimu kartu, 
o gal tai nuėjimas į teatrą ar pasiplaukiojimas baseine. Visa tai augina mūsų vaikus ir dvasiškai, ir fiziškai. 
     Ir mokytojas mokykloje – ne tik  mokytojas. Tai ir psichologas, patarėjas, kartais artistas, savų, o neretai ir svetimų vaikų mama ar tėtis, matantis, ar pavalgęs  ir išsimiegojęs jis atėjo į mokyklą, iš 
vaiko žodžių ir akių suprantantis, kad vakar vakaras namuose buvo ramus arba ne. 
Ta mokytojo misija tokia didelė…Tiek daug visi nori paimti…
     Antra šio straipsnio dalis apie vitražą. Apie stiklo gabaliuką, ant kurio užliejus dažų, šviesoje spalvų žaismas tiesiog perregimas iš abiejų pusių. Kaip tas vaikas.
     Mūsų mokykloje daug kūrybos. Siekiame vaikus įtraukti į kuo įvairesnes edukacines veiklas: tai ir projektai, renginiai, mugės…Vienas iš tokių projektų – mokyklos interjero kūrimas. O vitražo gaminimas – viena iš interjero kūrimo veiklų. Pradėjome vitražą daryti, o kartu  ir mokyklą puošti, istorijos pamokų metu su aštuntokais (istorijos projektas “Viduramžių vitražas”), vėliau vitražo “paragavo” ir tėveliai per mokyklos bendruomenės šventę “Labas rytas, Spinduly”. Visiems patiko. “Užsikabino”. Ir vaikai, ir tėvai.
Sausio mėnesį prisikalbinau ir vitražu sudominau mūsų ketvirtokes. Nutarėme piešti vitražą. Be jokių būrelių. Šiaip, po pamokų, savo malonumui, visuomeniškai. 4a ir 4 b mergaitės turėjo visokių pasiūlymų, kokį piešinį pieš. Tačiau sutarėme, kad vitražai kabės prie istorijos kabineto, todėl siužetai turi būti “istoriniai”. Ir prasidėjo: temos ieškojimas, eskizų paišymas. Nekantraudamos mergaitės vis ėjo, rodė, derino savo eskizus. Ir, žinoma, pati įdomioji dalis buvo, kai  paėmėme į rankas teptuką, dažus, nusibraižėme ant organinio stiklo eskizo kontūrus ir pradėjome dažyti, fantazuoti spalvomis. Pirmasis rezultatas nudžiugino, visos mergaitės liko patenkintos  darbeliais. Kovo pirmąją savaitę organizuosime savo pasigamintų vitražiukų parodą prie 206 (istorijos) kabineto.
Kviečiu visus, susidomėjusius šia idėja prisijungti prie mūsų: nuo pirmos iki aštuntos klasės.     
Planų, kaip gražinti mūsų mokyklą, ir darbų yra daug.     
O apie mamyčių susidomėjimą vitražu, projektą “Vitražas namuose” skaitykite kitame straipsnyje.